2008. január 31., csütörtök
(visszakapcsol)
(2007, bestofbooks)
Invitálva lettem, köszönöm. László Zoltán kolléga kérdése úgy szólt, melyik öt könyvet találtam tavaly a legjobbnak scifi / fantasy témában.
Először rá kellett jönnöm, hogy 2007-ben sokkal kevesebb könyvet olvastam, mint szerettem volna. Aztán arra, hogy ezeknek jó része nem scifi és nem fantasy volt. Utána elakadtam a „legjobb” jelzőn. Mert jó könyv volt tavaly a Harry Potter sorozat utolsó része, vagy Terry Pratchettől a Wintersmith; Richard Morgantól a Broken Angels, Simmonstól a Káli dala, John Scalzitól az Old Man’s War is. Az „elolvastam és tetszett” kategóriába tartoznak, de egyik sem hagyott bennem különösebben mély nyomokat. Ezért inkább azt az ötöt (négy plusz egyet) választottam ki, amit valóban emlékezetesnek tartok, mert mondjuk elsodort olvasás közben, vagy azért, mert úgy érzem, találtam benne újat.
China Miéville: UnLundun. Nem ez Miéville legütősebb regénye (ha nem lenne 2007-es limit, az Iron Councilt írnám ide), de szokás szerint szerettem. A listán mégis azért szerepel, mert ez volt első könyv, ami hosszú idő után újra felébresztette bennem az irigységet és a sóvárgást, hogy igen, fantasztikus történetet alkotni jó, világokat kitalálni, fantasztikumot gyúrni a körülöttünk lévő világba még jobb, és igen, könyvet kellene írni, ami szinte sistereg az ötletektől, előszedni a jegyzeteket és csinálni, hajrá.
László Zoltán: A Keringés. (És nem így kívánom megköszönni a szerzőtől jött invitálást.) Különböző jövőkbe áttelepített emberiség, haldokló Föld, több szálon futó cselekmény és rejtély. Bevallom, Gáspár András Kiálts Farkast 2-je óta (1999 talán?) még véletlenül sem éreztem késztetést, hogy magyar szerzőtől science fiction regényt olvassak*. A Keringés kivétel. Ütős az alapkoncepciója, gondosan meg van írva és friss ötleteket sorakoztat fel. Ez egy nagyon jó regény, ami – ez az egyetlen szívfájdalmam – szerintem még ennél is ütősebb lehetett volna, mert az időutazásos alapvetésre legalább egy valami még felférne, aminek a hiánya nekem szemet szúrt.
2008. január 30., szerda
(a januárról)
Elmúlni ugyan nem múlt el, de enyhült. Aztán meglátjuk, mi lesz, most például az év alapjáraton is legocsmányabb hónapja következik, a február, fogadjuk szeretettel.
2008. január 29., kedd
(este a neoszékelyeknél)
(a noiz-féle nem túl update módszer)
Jó lenne február elejéig megírni azt a novellát (bármilyen novellát), amivel hónapok óta szenvedek, különben ezt a kreatív részleget is szanálni kell. Jó lenne végre befejezni legalább egy fordítást. Jó lenne pénzt kapni a munkámért. Tevezni a jövőt, kevesebbet dohányozni. Jó lenne megint olyan országba menni, ahol izgalmas ételeket csinálnak porból és fémdobozban árulják a levest. Jó lenne szuperképességgel bírni*, részemről kékes elektromosságot akarok sisteregetni magam körül meg másokra, mert ez az igazi póz, meg nem lenne gond az áramszünet idején, harmadrészt sokkal izgalmasabbá válna azoknak a tahóknak az élete, akikkel mostanában össze tudok futni a tömegközlekedési eszközökön (a hatos villamoson, illetve előtte az éjszakain dohányzó mélybuta plázalányok, plázafiúk például már átgondolták volna az életüket).
2008. január 25., péntek
(fel- / visszaszámolás; kezdődik)
Mert ez itt az utolsó előtti pillanat, hogy birokra keljek a csápokkal, mert lassan teljesen lehúznak a felszín alá. Azzal kezdem, ami még nem tekeredett rám, bármennyire is utálom magamat most ezért.
2008. január 22., kedd
(spooks)
Adott napokon, adott időpontban, adott helyen találkozunk, a névsor meghívásos alapon bővül, mintha egy rejtélyes ügynökség vagy okkult hímzőegylet kiszuperált és aktív tagjai gyűlnének össze kódszavakban beszélni a világról. Bloggerek, exbloggerek, feketeöves csapongók; a tegnapi találkozón az iskolaköpenyektől a Bravo magazin tanácsadó rovatán át jutottunk el a traumákat okozó gyermekkori sorozatélményekig és még annál is tovább. Hazafelé pedig azon kaptam magamat, hogy ebben a három órában szinte egyáltalán nem foglalkoztam azzal, amivel hetek óta nagyjából folyamatosan, és nagyon békés érzés volt, a migrén múló görcse utáni nyugalom, ahol az sem számít, hogy valószínűleg csak ideiglenes.
(szombat hajnal, néma Budapest)
Már a szombatot a vasárnaptól elválasztó hajnal kezdetén jártunk, amikor a kihalt Moszkva téren váratlanul úgy éreztem, hogy egy lassan darabokra málló városban ténfergünk. Valószínűleg csak elszoktam Budapesttől, az elmúlt másfél hónapban keveset mozdultam ki, és ha egyáltalán, akkor is hazafelé tartottam éjfél körül, többnyire gyalog, át a fekete víz fölött, messzire elkerülve a körutakat, a lehangoló éjszakai buszokat és a visszataszító utasokat. De mintha az elmúlt másfél hónapban megszaporodtak volna a leromlás apró, önmagukban észrevehetetlen apró jelei, amelyek hatvan perc elteltével kellemetlen csomót képeznek az ember torkában.
Az este ezt megelőző része egyébként a kellemes baráti italozás jegyében telt, ami kellett már nagyon. Jártunk a Corvinban, a kihalt emeletek fölött, ahol a tetőre most nem lehet kimenni, de egy szinttel lejjebb kiütötték a falakat és lettek narancssárga lámpák, retrófélhomály meg tömeg. Utána Szimpla, a megszokott enteriőrrel, ahol végül beszélgetni is tudtunk, és közben rá kellett jönnöm, hogy berúgni sincsen kedvem. Mire kiléptünk az utcára, megérkezett valami tétova tavasz és felpuhította a feketére keményedett téli éjszakát.
2008. január 17., csütörtök
(everyone will suffer now)
2008. január 16., szerda
(a tegnap)
Tegnap is találkoztam két barátommal, ami jó volt, mert ittunk forralt bort és egyébként is, ezekben a helyzetekben tényleg nem kell megerőltetnem magamat, meglepően jól megy a beszélgetés bármiről, ezért az utóbbi időben még a szokásosnál is jobban értékelem a barátaimat. Persze idővel hazamennek ők is, én is, minden visszatér a rendes kerékvágásba, de hát ez van.
Tegnap letudtam életem első vezetési óráját. A kihalt Hajógyári szigeten (avagy Szigeten) mentem körbe-körbe, tekertem a kormányt vadul, a világ egyetlen vékony sávra korlátozódott előttem, utalászinten sejlettek fel kétoldalt a halott fák, a hófoltok és a szemétkupacok. Kicsit hátborzongató volt, sok-sok egykori fesztivál kísértete meg a sok-sok régi én járták az üres tisztásokat. Itt majd lesz egy rész, ahol meg lehet fordulni, mondta az oktató, és nehéz volt legyűrni a késztetést, hogy azt feleljem, Tudom, hogyne tudnám, el sem bírja képzelni, hányszor kóvályogtam pont ezen a környéken részegen.
2008. január 10., csütörtök
(a lövészárok túloldala)
Aztán eltelt pár év és most én írom ezeket a szövegeket angolul. Nekem küldik a spanyol, német, olasz fordítók az exceltábláikat, nem tudják, de engem szidnak, sőt engem fognak anyázni a tesztelők is, amikor nem fér ki és túl hosszú és egyáltalán. De én vagyok az, aki most átsétál a másik szobába és a monitoron megnézi, milyen lett a szöveg spanyolul és németül és olaszul, közben kicsit elérzékenyül és valójában csak a látszat kedvéért nevet azon a többiekkel, hogy van benne olyan, hogy Bögenshutzen.
Nagyon kellett már ilyen élmény is ebbe a ködös, csúszós, hideg undormányba, ami az utcán van meg úgy mindenhol. Most kevésbé akarok idegen emberekre ordítani a metrón, és egy kicsit nem foglalkozom azzal, hogy hamarosan ki kell találnom, mi legyen ezzel a sok egymásra halmozott állással, még mielőtt csörömpölve összedőlnek, egyenesen a nyakamba.
2008. január 8., kedd
(weird technology)
2008. január 6., vasárnap
(eső bogár beton vonat rozsda kapar szürke kanalas felhő újra*)
*[és néhány szó, ami nem is létezik]
2008. január 5., szombat
(enjoy the silence)
Nagy a kísértés olyan lózungokkal jönni, hogy